• 444 0 713
  • 0532 056 77 32
  • info@dermanhuzurevi.com

Blog
Demans hastalığının belirtileri nelerdir?

Demans hastalığının belirtileri nelerdir?

Huzur Evi ortamında hastalık esnasın da ve sonrasında gereken ilgi ve tedaviyi sağlayabilirsiniz.

Her insanda bir nebze de olsa unutkanlık vardır. Yaş ilerledikçe bu unutkanlıklar daha fazla olur. Fakat Demans hastalığında unutkanlık durumu hastalık düzeyindedir. Dolayısıyla en temel göstergesi unutkanlık ve bu unutkanlığın günlük yaşamı oldukça fazla etkilemesidir. Ayrıca unutkanlığa ek olarak olayları muhakeme etmede güçlük yaşanır. Yine olayları algılamada zorluklar olur. Zihinsel becerileri oldukça zayıflar ve bu günlük yaşamını etkiler. Bu durumda yaşlılarımıza özen ve itina ile Bakım Evi koşullarında hizmetler sağlanmakta.

 

 

Huzur Evi ortamında hastalık esnasın da ve sonrasında gereken ilgi ve tedaviyi sağlayabilirsiniz.


Kişinin belleğinde zayıflama olur ve yakın zamandaki olayları hatırlamada sorun yaşar. Kişiliğinde bir takım değişmeler olur. Bir kafa karışıklığı durumu vardır. Hastalığın ileri aşamasında sürekli bir endişe hali ve stres yaşanır. Kişide zaman kavramı birbirine karışır ve geceleri dışarı çıkar. Bazen kendi kendine bir yerlere gidip kaybolur. Bazen kendi evinin yolunu bile unutabilir.


Demans hastalığında kişi artık basit şeyleri yapma konusunda da unutkanlık yaşayabilir. Kapıları açık unutma, suyu ve ocağı açık unutma gibi durumlar da yaşanır. Kelimeleri anlama ve kullanma konusunda sorunlar yaşanabilir
 

Demans hastalığının nedenleri nelerdir?


Demans hastalığına yol açan birçok etken olabilir. Bu ağırlıklı olarak kişinin yaşam biçimi ve kendine has özellikleriyle ilgilidir. Çünkü yaşlı insanların hepsinde Demans hastalığı görülmez.


Demans hastalığında etkenlerden birisi ailesinde böyle bir hastalığı olan kişilerde riskin daha fazla olmasıdır. Ayrıca kişinin sigara ve alkol kullanması, aşırı kilolu olması, yüksek kolesterol düzeyine sahip olması, yüksek kan basıncı gibi etkenler Demans hastalığında rol oynayabilir. Çünkü bu tür etkenler beyne de zarar verebilen etkenlerdir. Beyinde meydana gelen bir tümör, inme, Parkinson hastalığı veya bir yaralanma da Demans a yol açabilir. Alınan bazı ilaçlar, vitaminler ve vitamin destekleri tetikleyici etkiler yapabilir.

 
Demans hastalığı için teşhis bellek testleri ve beynin ayrıntılı incelenmesiyle koyulur. Tedavi daha çok demansın belirtilerini hafifletmeye ve yavaşlatmaya yöneliktir. Çünkü kesin çözümü yoktur. Demans hastası kişilerde depresyon, asabiyet, üzüntü gibi belirtiler de görülebilir. Bu amaçla bu tür belirtileri hafifletmeye veya iyileştirmeye yönelik tedaviler de uygulanır.